ZIMOWISKO 2020
Jak co roku, zimowisko to była rekreacja ze śniegiem w roli głównej. Cieszyliśmy się szczyrkowską zimą w dniach 22 do 29 lutego. Gościli nas bardzo sympatyczni Gospodarze pensjonatu Sasanka w Czyrnej. Jak widać na fotce obok, początkowo zima nie chciała nas rozpieszczać, ale szybko się to zmieniło. W tym roku, zimowisko miało jeszcze bardziej rodzinny charakter niż w roku poprzednim. Były tylko pary, a z Koszalina przyjechała Rodzinka w składzie trzypokoleniowym.
Oczywiście pracowaliśmy także. Cały czwartek. Seminarium otworzył Pan dr Zbigniew Gąszczyk-Ożarowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego referatem na temat kategoryczności sformułowań stosowanych w opiniach sądowych. Następnie biegły mgr inż. Mirosław Kędzierski z Lublina, syntetycznie przedstawił bardzo praktyczne uwagi, jak pozyskiwać i przetwarzać dane niezbędne do badania wartości progowych, potrzebnych przy analizach kryteriów powstawania obrażeń biczowych kręgosłupa szyjnego (whiplash). Biegły mgr inż. Marek Kamiński z Bielska-Białej, zobrazował zagadnienia techniczne i diagnostyczne napędów hybrydowych, omawiając ich zalety, ale i wskazując na zagrożenia, które z sobą niosą.
Także i w tym roku była muzyka z gitarą i czarującym, dziewczęcym śpiewem, hej!
Zapraszam w roku przyszłym
Sławomir Pytel
ZIMOWISKO 2019
Zbójnicka Kopa, niewielkie wyniesienie na grani pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem, do tej pory nieznana była w świcie narciarzy, choć pewnie niektórzy przemierzali ją nie raz. Od sezonu 2018/2019, na ten szczyt można wjechać nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym. To historyczne wydarzenie, gdyż pozwoliło połączyć trasami narciarskimi, dwa największe ośrodki narciarskie w Szczyrku. Rozwiązanie to umożliwiło także realizowanie zimowej turystyki pieszej, mniej wytrawnym wędrowcom.
W takiej scenerii, w dniach 23 luty do 3 marca 2019 roku, odbyło się w Szczyrku kolejne, szóste już zimowisko biegłych sądowych zajmujących się motoryzacją.
Zrealizowane zostały dwa szkolenia: Pierwsze dotyczące zasad RODO w odniesieniu do biegłych sądowych, drugie związane z mechatroniką i z najnowszą elektrotechniką pojazdową.
ZIMOWISKO 2018
Odbywało się w terminie 24 II 2018 roku do 4 III 2018 r.
miejsce: Szczyrk
To było kolejne już rodzinne zimowisko ekspertów z zakresu analiz wypadków drogowych i ich przyjaciół. Zimowisko ma służyć głównie wypoczynkowi, więc mile widziane są zarówno Rodziny jak i Przyjaciele naszej Eksperckiej Braci. Wypoczywaliśmy przede wszystkim czynnie, korzystając z dobrodziejstw białego szaleństwa, wód termalnych i im podobnych przyjemności.
W zależności od naszych nastrojów już na miejscu, odwiedzaliśmy także i obiekty poza Szczyrkiem. W zakresie narciarstwa, lub jazdy na deskach, jak zwykle zaprzyjaźnieni, profesjonalni instruktorzy pomagali nam w doskonaleniu umiejętności.
Jak co roku, kilka godzin w wybranym dniu, przeznaczyliśmy na tematy merytoryczne. Części szkoleniowe dostępne były także i dla osób nie będących uczestnikami zimowiska.
Zimowisko 2018 zlokalizowane było w pensjonacie DANA POKOJE GOŚCINNE: http://www.dana-szczyrk.pl/ Fantastyczna lokalizacja – bezpośrednio przy Bińkuli. Zatem na stok wychodziliśmy bezpośrednio z pensjonatu. Natomiast powrót musiał być ostrożny, tak aby nie rozpędzić się na Bińkuli i nie wjechać przez okno.
Zimowisko 2017
Zimowisko zlokalizowane było ponownie w Szczyrku. Miejsce zakwaterowania: pensjonat Malinówka w Szczyrku. Miejsce ciche i ustronne. Bardzo blisko tras narciarskich i wyciągów.
Głównym celem zimowiska jak co roku była rekreacja, przede wszystkim ruchowa. Głównie jazda na nartach, korzystanie z parków wodnych, zwiedzamy ciekawe miejsca, choć ostatnio wszystko było w mniejszym zakresie. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i podczas ostatniego zimowiska, przewidziałem sesję roboczą. Ta część z kolei, zrealizowana została w największym zakresie z dotychczasowych. Przeprowadziliśmy ją wspólnie z działam badań i rozwoju na terenie przedsiębiorstwa SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne w Bielsku-Białej: www.psszczesniak.pl .W programie przewidziane było także zwiedzanie zakładu, oraz sesja robocza z kierownikiem działu projektowania. Tematy zrealizowane podczas spotkania roboczego:
- Zasady programu ERGO TRUCK.
- Systemy monitorujące w pojazdach specjalnych.
- Omówienie złożoności wypadków pojazdów specjalnych, na rzeczywistych przykładach.
- Przykłady projektów, wymagające ingerencji w strukturę konstrukcyjną podwozia.
- Systemy diagnostyki pokładowej:
- monitorowane parametry
- archiwizowane parametry
- dostęp do danych archiwizowanych
- zdalne monitorowanie parametrów